Our range of products include detergent powder mixer machine, masala coater machine and electric planetary mixer.
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Production Capacity | 50 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | ss |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
A Detergent Powder Making Machine is a specialized industrial unit designed to manufacture detergent powder efficiently and in large quantities. Ideal for detergent manufacturers and chemical processing units, this machine handles processes such as mixing, blending, and granulating raw materials like surfactants, builders, and fragrances. Made from corrosion-resistant, stainless steel or mild steel, it ensures durability, hygiene, and easy cleaning. The machine offers uniform mixing, adjustable speed, and consistent output quality. Available in different capacities (from small-scale to industrial production), it helps reduce manual labor, improve productivity, and ensure quality control—making it a vital tool for modern detergent production businesses.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Drum Design | Ribbon Blender |
| Brand | Unitech |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Operation Mode | Automatic |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 0.25 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Mixer Type | Single |
| Usage/Application | Bakery |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 10 kg |
| Used for Making | Biscuit/Cookies |
| Usage | Commercial |
| Motor Power(in HP) | 0-1 HP |
| Bowl Capacity | 5 L |
| Bowl Volume | 10 Litre |
Sanjit Keshary (Proprietor)
Foodmart Agro Engineering
Smart Sofsol Pvt Ltd, E-41, Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India