Our range of products include stainless steel dhoop batti making machine and fully automatic agarbatti making machine( india ).
₹ 105000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Process Type | Wet |
| Number Of Cavities | 72 |
| Material | Stainless Steel |
| Production Capacity | 15 kg/hr |
| Usage/Application | Dhoop Batti Making |
| Power Required | 1 HP |
| Machine Speed | 150 strokes/min |
| Weight | 250 kg |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Manufactured By | Foodmart Agro Engineering |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 10 kg/hr |
| Machine Speed | 100 strokes/min |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | AUTOMATIC |
| Part Type | All |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Required | 1 HP |
| Power Capacity | 1 H.P |
| Warranty | 1 YEAR |
| Control Type | YES |
| Cooling Type | YES |
| Handmade | YES |
| Surface Finishing | GLOSSY |
| Machine Weight | 150-200KG |
| Soundless | NO |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sanjit Keshary (Proprietor)
Foodmart Agro Engineering
Smart Sofsol Pvt Ltd, E-41, Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India