| Machine Type | Flour Mill |
| Capacity | 25 kg |
| Product Type | Atta Making Machine |
| Grinding Capacity | 5 Kg Hr |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 1 HP |
| Usage/Application | Restaurant |
| RPM | 1400 RPM |
| Voltage V | 220 V |
| Frequency Hz | 50 Hz |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Manufactured By | Foodmart Agro Engineering |
The Foodmart Agro Engineering is your best help in the kitchen. When you need to speed up things for swift servicing,Foodmart Agro Engineering helps save labor and time by kneading dough for you. It is capable of kneading dough of any flour. The machine is fast, efficient and allows no wastage. The consistency of the dough will be as per your need. The kneader is manufactured using stainless steel 304 with rotating arms and bowls. Our dough kneader takes lesser time and gives better water absorption and also folds and stretches the dough for aeration and fermentation. It features a stainless steel bowl, which moves at a slow speed. The dough kneader machine is used by commercial activities which produce food, in particular restaurants, pizzerias, cake shops and catering societies using this kind of item for heavy duty kneading. These machines are built of strong materials, like stainless steel which ensures great resistance.